لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

ابداع حسگری که استرس را کاهش می‌دهد!

کامپییوتر و فناوری بازدید 261

ابداع حسگری که استرس را کاهش می‌دهد!

ابداع حسگری که استرس را کاهش می‌دهد!

به گزارش ایسنا و به نقل از مدگجت، در میان اختراعات جدید، شاهد ابداع فناوری‌هایی هستیم که به شکل اپلیکیشن‌ها و ساعت‌های هوشمند ظاهر می‌شوند و ورزش‌هایی را برای کاهش استرس پیشنهاد می‌دهند.

اکنون، شرکت انگلیسی "تینی‌لوجیکز" (Tinylogics) که سازنده فناوری‌های پزشکی است، ادعا می‌کند پلتفرم ساخت این شرکت موسوم به " FOCI" می‌تواند استرس را کاهش دهد. این ابزار، یک حسگر پوشیدنی بی‌سیم مجهز به یادگیری ماشینی است که ابعاد یک هندزفری را دارد و دور مچ دست بسته می‌شود. FOCI، الگوهای تنفسی کاربر را از روی حرکات دیافراگم او ردیابی می‌کند.

مبنای ساخت این ابزار، پژوهشی است که نشان می‌دهد هر یک از حالت‌های گوناگون شناختی، الگوهای تنفسی منحصر به فردی دارند. ترکیب یادگیری ماشینی، به FOCI این امکان را می‌دهد که برای بررسی صدا و ارزیابی دقیق‌تر حالت شناختی کاربر، الگوهای تنفسی او را یاد بگیرد. هنگامی که FOCI تشخیص دهد که کاربر، به تمرکز دوباره نیاز دارد، لرزش خفیفی به بدن او وارد می‌کند و اپلیکیشنی که روی تلفن همراه نصب شده، میزان تمرکز را با رنگ‌های گوناگونی نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که هنگام استفاده از این ابزار، تلفن همراه باید روشن باشد و ممکن است بررسی تلفن همراه، تمرکز کاربر را از بین ببرد. این اپلیکیشن، برای مشخص کردن تمرکز و یا احساس خونسردی، از رنگ زرد و برای عدم تمرکز از رنگ خاکستری استفاده می‌کند.

در بررسی صورت گرفته روی FOCI، اپلیکیشن این ابزار، پس از یک دوره یادگیری چند روزه توانست حالت‌های شناختی کاربران را تشخیص دهد.

با این که FOCI می‌تواند برای مدیریت استرس کارآمد باشد، شواهد کمی از میزان تاثیر آن وجود دارد. اگر پژوهش‌ها بتواند کارآیی ردیابی حالت‌های شناختی را ثابت کنند،  FOCI، به ابزاری برای استفاده پژوهشگران و پزشکان متخصص سلامت ذهنی تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام

تاریخ ارسال : شنبه 23:43 بعد از ظهر , 9 تیر 97

منبع : www.isna.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه