لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

فرمول ریاضی یک فنجان قهوه ایده‌آل کشف شد!

ریاضی بازدید 1902

فرمول ریاضی یک فنجان قهوه ایده‌آل کشف شد!

فرمول ریاضی یک فنجان قهوه ایده‌آل کشف شد!

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آیا یک فنجان قهوه لذت بخش‌تر می‌تواند برای محیط زیست هم بهتر باشد؟ گروهی از دانشمندان دانشگاه اورگان(Oregon) یک مدل ریاضی برای آنچه که می‌گویند یک روش ایده آل برای دم کردن قهوه است، ایجاد کنند. آنها ادعا می‌کنند که این رویکرد می‌تواند باریستاها را به سمت تهیه یک قهوه اسپرسوی بهشتی یکی بعد از دیگری و با استفاده از حدود یک چهارم دانه قهوه کمتر سوق دهد.

این گروه تحقیقاتی متشکل از شیمی‌دانان، ریاضی‌دانان، دانشمندان مواد و علاقه‌مندان به قهوه از پنج کشور گردهم آمدند و با کمک هم، پیمانه استاندارد ۲۰ گرمی قهوه را که معمولاً توسط تهیه‌کنندگان اسپرسو در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا ببینند آیا راهی وجود دارد که بتواند این روند را بهینه سازی کند.

این به معنای نگاه کردن به اندازه پیمانه، میزان آسیاب شدن دانه‌های قهوه، فشار آب ایجاد شده توسط دستگاه اسپرسوساز در هنگام پمپاژ آب، سرعت جریان و میزان دانه‌های موجود در هر نوع آب است. محققان با تکیه بر الکتروشیمی برای مشاهده چگونگی انحلال کافئین و سایر مولکول‌ها یک مدل ریاضی ساختند که به آنها امکان پیش‌بینی و آزمایش معیارهای روش‌های مختلف دم کردن قهوه را داد.

این گروه از طریق تجزیه و تحلیل خود، بازده استخراج روش‌های مختلف دم کردن قهوه را محاسبه کرد که به درصد استفاده از قهوه جامد در آب اشاره دارد. در نهایت محققان دریافتند که استفاده کمتر از قهوه در واقع منجر به بازده بالاتر می‌شود.

"کریستوفر هندون" شیمی‌دان دانشگاه اورگان می‌گوید: تأثیر واقعی این مطالعه این است که با استفاده کمتر از قهوه می‌توان فنجان‌های قهوه بیشتر و خوش‌طعم‌تری تولید کرد. اگر به جای ۲۰ گرم قهوه از ۱۵ گرم استفاده کنید و دانه‌های قهوه خود را درشت خرد کنید، به یک فنجان قهوه می‌رسید که بسیار سریع آماده می‌شود و طعمی بسیار عالی هم دارد. این فرآیند به جای اینکه ۲۵ ثانیه طول بکشد، می‌تواند در هفت تا ۱۴ ثانیه اجرا شود، اما شما در پایان طعم بهتری از دانه‌های قهوه استخراج می‌کنید.

دانشمندان می‌گویند کاهش ۲۵ درصدی در مصرف قهوه باعث می‌شود علاوه بر فواید زیست محیطی، کافه‌های آمریکا مجموعا سالانه ۱.۱ میلیارد دلار در هزینه خود صرفه‌جویی کنند.

"هندون" می‌گوید: ما می‌خواهیم استخراج طعم بیشتری از قهوه داشته باشیم تا در هزینه‌ها صرفه جویی کنیم و به محیط زیست کمک کنیم، اما در کنار آن می‌خواهیم به یک فنجان قهوه خوشمزه برسیم، نه اینکه یک فنجان قهوه سوخته یا خیلی تلخ درست کنیم. روش ابداعی ما به ما اجازه می‌دهد تا این کار را به راحتی انجام دهیم.

این تحقیق در مجله Matter منتشر شده است.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه