لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

تشخیص غیرتهاجمی کووید-۱۹ با کمک یک پلتفرم موبایلی مبتنی بر بزاق دهان

کامپییوتر و فناوری بازدید 1320

تشخیص غیرتهاجمی کووید-۱۹ با کمک یک پلتفرم موبایلی مبتنی بر بزاق دهان

تشخیص غیرتهاجمی کووید-۱۹ با کمک یک پلتفرم موبایلی مبتنی بر بزاق دهان

به گزارش ایسنا و به نقل از مجله ساینس، پژوهشگران آمریکایی، یک پلتفرم قابل حمل مبتنی بر بزاق دهان طراحی کرده‌اند که نتایج آن طی ۱۵ دقیقه آماده می‌شود و تلفن همراه قادر به خواندن آن است. این پلتفرم می‌تواند نیاز به بررسی‌های تهاجمی آزمایشگاهی را برطرف کند.

پژوهشگران این روش را روی ۱۲ فرد مبتلا به کووید-۱۹ و شش فرد سالم آزمایش کردند. آنها در پژوهش خود نشان دادند این روش که یک ابزار بازخوانی میکروسکوپ فلوئورسانس را با یک تلفن همراه هوشمند ادغام می‌کند تا بار ویروسی را تشخیص دهد، به اندازه روش "واکنش زنجیره‌ای پلیمراز"(RT-qPCR) موثر است.

پژوهشگران در مقاله این پژوهش نوشتند: ما باور داریم که این پلتفرم تلفن همراه می‌تواند به سرعت به بررسی کووید-۱۹ بپردازد و ردیابی تماس یافتن را سریع‌تر انجام دهد تا مهار بیماری و تلاش برای کنترل آن بهبود یابد.

بیشتر آزمایش‌های کووید-۱۹ در حال حاضر، با گذاشتن سواب در قسمت فوقانی گلو و پشت بینی انجام می‌شوند. این روند ناخوشایندی است که به افراد حرفه‌ای در حوزه پزشکی نیاز دارد تا بتوانند نمونه‌ها را گردآوری کنند. با وجود این، بررسی‌های اخیر نشان داده‌اند که ممکن است کروناویروس طی عفونت ابتدایی، در حلق و بزاق دهان نیز وجود داشته باشد. بدین ترتیب، آزمایش‌های مبتنی بر بزاق دهان نیز می‌توانند امکان انجام دادن یک بررسی قابل اطمینان اما ساده‌تر و ایمن‌تر را فراهم کنند.

پژوهشگران برای ابداع پلتفرمی که به صورت گسترده برای آزمایش بزاق دهان مورد استفاده قرار بگیرد، نخستین نمونه از یک تراشه را ابداع کردند که آنزیم "Cas12a" را به کار می‌گیرد تا سیگنال آران‌ای مورد نظر را در نمونه بزاق تقویت کند. آنها تراشه را با ابزار بازخوانی میکروسکوپ فلوئورسانس مبتنی بر تلفن همراه هوشمند ادغام کردند تا به ثبت و تحلیل تصاویر بپردازد و وجود بیش از اندازه ویروس را تشخیص دهد.

پژوهشگران، این روش را روی ۱۲ فرد بیمار و شش فرد سالم آزمایش کردند و دریافتند که این روش می‌تواند افراد دارای ویروس و بدون آن را با موفقیت تفکیک کند. آنها علاوه بر این بررسی‌ها،  نمونه سواب بینی و بزاق پستانداران غیر انسان را نیز پیش و پس از عفونت ارزیابی کردند.

پژوهشگران طی این آزمایش‌ها، میزان بیشتری از آران‌ای کروناویروس را در سواب بزاق یافتند و نشان دادند که بزاق می‌تواند وسیله‌ای قوی برای تشخیص پس از عفونت باشد.

این گروه پژوهشی امیدوارند که در آینده بتوانند نسخه‌ای از این تراشه را ارائه دهند که حاوی نمونه‌های از پیش بارگیری شده باشد و همچنین یک اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند که داده‌ها را به صورت بی‌سیم حفظ و بررسی کند تا امکان پشتیبانی از تلاش‌های حوزه پزشکی از راه دور فراهم شود.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه