لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

پانسمان با نانو الیاف سلولز میکروبی در کشور تولید شد

نانو بازدید 5280

پانسمان با نانو الیاف سلولز میکروبی در کشور تولید شد

پانسمان با نانو الیاف سلولز میکروبی در کشور تولید شد

به گزارش گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک استارتاپ داخلی موفق به تولید پانسمان با نانو الیاف سلولز میکروبی شده است، پانسمانی که برای درمان زخم‌های دیابتی و سوختگی کاربرد دارد.
این پانسمان در داخل کشور نمونه مشابه ندارد و محققان ایرانی با به کار بردن فناوری خاص باعث بهبود راندمان کار این پانسمان نسبت به سایر پانسمان‌ها شده‌اند، همچنین پانسمان‌های خارجی نسبت به این محصول هزینه بالاتری دارند.
مزیت دیگر این محصول نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی سرعت تولید و تکرارپذیری آن است که سبب می‌شود تولید صنعتی آن با راندمان بهتری انجام شود.
استفاده از این پانسمان، طول دوره درمان بیماری را کاهش می‌دهد که خود این موضوع باعث کاهش هزینه‌های درمان نیز می‌شود. علاوه بر این به دلیل دارا بودن ساختار شفاف پزشک می‌تواند وضعیت زخم را بررسی و روند درمان را بهتر مدیریت کند.
همچنین این پانسمان به دلیل نانو ساختار بودن می‌تواند مدت‌زمان طولانی‌تری روی زخم قرار گیرد و در عین عبور اکسیژن به سطح زخم از ورود میکروارگانیسم‌ها به سطح زخم جلوگیری کند.
اکنون برای تولید پانسمان‌ها بیشتر از فناوری نانو الکتروریسی بهره برده می‌شود اما در این پانسمان با سنتز طبیعی، در عین دارا بودن ویژگی‌های درمانی هزینه کاهش داده شده است، جنس پانسمان نیز سلولزی است که از سنتز باکتری تولید شده است. این محصول مجوز نانو مقیاس را دریافت کرده و تست‌های حیوانی را نیز با موفقیت پشت سر گذاشته است و به‌زودی پس از دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو وارد بازار می‌شود.
این استارتاپ موفق شده جزو تیم‌های برتر چالش زخم‌پوش زخم پای دیابتی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری منتخب شود و مورد حمایت ستاد قرار گیرد، همچنین با مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در تعامل است تا فعالیت‌های استارتاپ «پانوتک» با قدرت بیشتری برای ارتقای حوزه درمان پیش رود.

منبع : www.irna.ir

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه