لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

دختران از 6 سالگی پسران را باهوش‌تر از خود می‌دانند

ریاضی بازدید 10760

دختران از 6 سالگی پسران را باهوش‌تر از خود می‌دانند

دختران از 6 سالگی پسران را باهوش‌تر از خود می‌دانند

به گزارش ایسنا و به نقل از تلگراف، بر اساس این پژوهش درباره کلیشه‌های جنسیتی، دختران شش ساله بر این باورند که استعداد یک خصیصه پسرانه است.

دانشمندان بر این باورند که دختران هم سن‌وسال با پسران، از  بازی‌های بسیار هوشمندانه که ذهن را درگیر می‌کند، پرهیز می‌کنند و معتقدند که همتایان پسرشان، در چنین فعالیت‌هایی استعداد و نبوغ بیشتری را بروز می‌دهند.

براساس گزارش نشریه ساینس، این کلیشه که از سنین کودکی در ذهن دختران باقی می‌ماند، احتمال اینکه آنها در آینده حرفه معتبری را دنبال کنند کاهش می‌دهد.

آندری سیمپین، استاد روانشناسی در دانشگاه نیویورک و نویسنده مشترک این پژوهش گفت: این دختران در محیط مدرسه نه تنها غرق تصورات کلیشه‌ای جامعه درباره استعداد می‌شوند، بلکه فعالیت‌های خود را بر مبنای همین کلیشه‌ها گزینش می‌کنند که این موضوع واقعا تاسف‌بار است.

نتایج تحقیق قبلی وی نشان داد که زنان تمایل کمتری به تحصیل در رشته‌هایی که نیازمند نبوغ و استعداد هستند، مانند ریاضیات، فیزیک و فلسفه دارند.

این موضوع صرفا درباره برابری جنسیتی نیست. طبق پژوهش مرکز جهانی مک‌کینسی، کاهش نابرابری درآمد مردان و زنان، باعث تقویت صدها میلیارد پوندی اقتصاد بریتانیا خواهد شد.

با این حال، این محققان و همچنین پژوهشگران دانشگاه پرینستون و ایلی‌نویز به این نتیجه اشاره کردند که دختران بسیاری در سنین کودکی این موضوع که استعداد ذاتا یک استعداد پسرانه است را پذیرفته‌اند.

این کلیشه جنسیتی علایق آنها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و در آینده گستره تخصص‌های موردنظرشان را محدود می‌سازد.

انتهای پیام

منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه