لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

خنثی کردن مقاومت آنتی‌بیوتیکی با یک پچ پوستی

سلامتی بازدید 4309

خنثی کردن مقاومت آنتی‌بیوتیکی با یک پچ پوستی

خنثی کردن مقاومت آنتی‌بیوتیکی با یک پچ پوستی

 به نقل از گیزمگ، در چند سال گذشته، پچ‌های پوستی مجهز به سوزن‌های بسیار کوچک را دیده‌ایم که برای اهداف مختلفی از انواع واکسن‌های بدون درد تا رساندن انسولین برای چربی‌سوزی هدفمند طراحی شده‌اند.

اکنون، دانشمندان "دانشگاه کوئینز بلفاست" (Queen’s University Belfast) در حال توسعه یک پچ هستند که به باور آنها احتمال دارد رشد باکتری عامل مقاومت آنتی‌بیوتیکی را کند سازد.

پروفسور "رایان دانلی" (Ryan Donnelly)، دانشمند سرپرست گروه تحقیقاتی، با در نظر گرفتن آنتی‌بیوتیک‌ها می‌گوید: یکی از بزرگترین مشکلات این است که بخش زیادی از داروها به صورت خوراکی مصرف می‌شوند. در مصرف خوراکی دارو، اغلب، مقدار کمی از این ترکیب راه خود را به سوی روده بزرگ پیدا می‌کند و زمینه پرورش بی‌نقصی را برای باکتری‌های مقاوم در برابر دارو فراهم می‌آورد.

با این که این مشکل با تزریق داروها از بین می‌رود، بسیاری از بیماران تمایلی به استفاده از آمپول یا رفتن به درمانگاه برای تزریق روزانه ندارند. در اینجا، نیاز به پچ‌های پوستی احساس می‌شود.

قسمت زیرین این پچ از مجموعه‌ای از سوزن‌های بسیار کوچک حاوی دارو تشکیل شده است که هنگام استفاده، بدون درد به لایه بالایی پوست نفوذ می‌کنند. سپس، این سوزن‌ها بدون هیچ ضرری در پوست حل می‌شوند و محتویات خود را مستقیما در جریان خون پخش می‌کنند.

این پچ تاکنون به شکل پلاسیبو (روش درمانی تلقینی) روی 10 داوطلب آزمایش شده است. آزمایش بعدی این پچ برای مطمئن شدن از توانایی آن در رساندن دوز صحیح آنتی‌بیوتیک خواهد بود.

دانلی افزود: ما امیدواریم بتوانیم نشان دهیم که این پچ آنتی‌بیوتیک منحصربه‌فرد از گسترش مقاومت آنتی‌بیوتیکی جلوگیری می‌کند. اگر موفق شویم، این رویکرد به طور قابل توجهی طول عمر آنتی‌بیوتیک‌های موجود را افزایش خواهد داد.

وی افزود: این کار ممکن است زندگی افراد بسیاری را نجات دهد.

انتهای پیام

منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه