لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

ساخت قوی‌ترین واکسن آنفولانزا تا به امروز - ایسنا

سلامتی بازدید 1602

ساخت قوی‌ترین واکسن آنفولانزا تا به امروز - ایسنا

ساخت قوی‌ترین واکسن آنفولانزا تا به امروز - ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از ایندین اکسپرس، این واکسن به قدری قوی و موثر است که تنها با یک تزریق می‌توان تا پایان فصل زمستان در برابر آنفولانزا ایمن ماند.


این واکسن آنفولانزای جهانی از قطعات کوچک ویروس آنفولانزا به نام اپی‌توپ تشکیل شده که در حال حاضر توسط سیستم ایمنی بدن شناخته شده است.

یک اپی‌توپ (epitope)، قسمتی از یک آنتی ژن است که توسط سیستم دفاعی تشخیص داده می‌شود.

محققان همه ساله از یک نوع ویروس آنفولانزا برای ساخت یک واکسن استفاده می‌کنند تا از افراد در برابر آنفولانزا در سال بعد محافظت کنند.


اگرچه این روش بسیار ایمن است اما همیشه هم آنگونه که باید عمل نمی‌کند. برای مثال واکسن  H3N2 ( (آنفولانزای A ) با وجود کار فشرده و دقیق دانشمندان و صرف مبالغ هنگفت، در زمستان 2014-2015 با شکست مواجه شد و نتوانست از افراد در برابر سیل همه گیر آنفولانزا حفاظت کند.


بیماری‌های همه گیر قبلی شامل "آنفولانزای اسپانیایی" در سال 1918 و دو بیماری همه گیر در سال‌های 1957 و 1968، منجر به مرگ میلیون ها نفر شد.

گزارش‌های اخیر سازمان بهداشت جهانی حاکی از این است که بیماریهای همه‌گیر آنفلوآنزا سالانه موجب مرگ و میر یک و نیم میلیون نفر در سراسر جهان شده‌اند.

علاوه بر این، دانشمندان آمریکایی موفق به ساخت یک واکسن خاص برای این کشور شدند که با 95 درصد از گونه‌های شناخته شده آنفلوانزا در کشور مبارزه می‌کند.

آنها از تکنیک‌های محاسباتی نوآورانه‌ای برای ساخت این واکسن استفاده کرده‌اند.

محققان این پژوهش اظهار کردند که بر اساس دانش به دست آمده از ویروس آنفولانزا و سیستم ایمنی بدن انسان، ما می‌توانیم از کامپیوترها برای طراحی اجزای یک واکسن ساده اما با مدت اثر طولانی استفاده کنیم.

این پژوهش در Bioinformatics  به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه