لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

زنبورهای بی عسل قدرت استدلال دارند

مقالات بازدید 849

زنبورهای بی عسل قدرت استدلال دارند

زنبورهای بی عسل قدرت استدلال دارند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از ساینس آلرت، توان استدلال زنبورها در حدی است که می توانند به سوالاتی مانند اگر «الف» از «ب» بزرگتر و «ب» از «ج» بزرگتر باشد، آنگاه «الف» از «ج» بزرگتر است یا خیر، به درستی پاسخ دهند.

این نوع استدلال که به استنتاج انتقالی مشهور است، توسط زنبورها قابل درک است و آنها می‌توانند روابط متغیرها را با یکدیگر درک کرده و آنها را با هم مقایسه کنند، البته آنها استنتاج منطقی خود را به سبک انسان ها انجام نمی‌دهند و از طریق برخی مقایسه‌ها و بررسی روابط متغیرها می‌توانند به نتیجه درست برسند.

پژوهشی که در این زمینه در دانشگاه میشیگان صورت گرفته، حاکی است زنبورهای بی عسل از ظرفیت نسبتا بالایی برای انجام رفتارهای پیچیده برخوردارند و علت این امر تعاملات اجتماعی گسترده آنهاست، پیش از این ثابت شده بود که زنبورهای بی عسل دارای حافظه بوده و می‌توانند همتایان خود را به خاطر بسپارند و بر همین مبنا زنبورهای بی عسل متخلف را مجازات می کنند.

نکته قابل توجه این است که زنبورهای عسل از چنین قابلیتی برخوردار نیستند،  شناسایی توان استدلال درزنبورهای بی عسل ناشی از آنجام آزمایشاتی برای رده بندی و مرتب سازی رنگ‌های مختلف توسط آنهاست، محققان هم اکنون در حال بررسی دقیق‌تر سیستم عصبی زنبورهای بی عسل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند.

انتهای پیام/

منبع : www.farsnews.com

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه