لطفا تا بارگذاری کامل صفحه منتظر بمانید
از شکیبایی شما متشکریم

کشف راز نورافشانی زشت ترین ماهی دنیا

مقالات بازدید 2958

کشف راز نورافشانی زشت ترین ماهی دنیا

کشف راز نورافشانی زشت ترین ماهی دنیا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، قلابچه ماهی به علت وجود یک محفظه لامپ مانند در بالای سرش که از آن نور متصاعد می شود، شهرت زیادی دارد.

پژوهشگران از سال ها قبل در تلاش برای پی بردن به این موضوع بوده اند که این ماهی عجیب و غریب که توسط برخی صاحب نظران زشت ترین ماهی دنیا لقب گرفته، چگونه از سر خود نور ساطع کرده و فضای بسیار تاریک موجود در عمق دریاها و اقیانوس ها را روشن می کند.

محققان دانشگاه کورنل در آمریکا بعد از بررسی های بسیار در این زمینه موفق به کشف ژن باکتری خاصی شده اند که در بدن این ماهی و در درون حباب یادشده زندگی می کند و عامل اصلی نورافشانی آن محسوب می شود.

قلابچه ماهی ها مخلوقات زیبایی نیستند و از نورافشانی برای مسیریابی و جفت گیری استفاده می کنند. باکتری تولیدکننده نور و خود این ماهی با هم رابطه مکمل دارند. باکتری با تولید نور باعث می شود ماهی بتواند غذاهای مورد نیاز خود را بیابد و از گرسنگی نجات پیدا کند و در مقابل ماهی هم مواد غذایی مورد نیاز باکتری را برای وی فراهم می آورد.

بررسی های انجام شده بر روی یک نمونه از این ماهی در خلیج مکزیک نشان می دهد که باکتری نورافشان به بدن میزبان خود قفل نشده و قادر به جابجایی و همین طور ایجاد تغییراتی در خود است. لازم به ذکر است که تاریخچه زندگی این ماهی به ۱۰۰ میلیون سال قبل بازمی گردد و طی این مدت ماهی یادشده بارها دچار تحولاتی جدی شده است.

منبع :

مجله علمی پالیک

برای دیدن این متن در موبایل از این بارکد استفاده کنید

مقالات مشابه